ZAHAJOVACÍ ZÁVODY SEZÓNY 2015 V OLOMOUCI

Adriana Dosedělová
22. Duben 2015
Od pátku 3. 4. až do neděle 5. 4. 2015 probíhaly v areálu Equine Sport Centra v Olomouci Lazcích úvodní parkurové sezóny 2015. Zatímco jiná jezdecká centra musela pro nepřízeň počasí své soutěže zrušit, v Olomouci se vše zdařilo a tak v průběhu 3 dnů proběholo na 455 startů.

Původně pořadatelé počítali dokonce s více než 600 odjetými parkury, ale závěr pracovního týdne mnohé přihlášené dvojice od účasti odradil. Závody byly velmi napínavé, protože ještě ve čtvrtek počasí vůbec nevypadalo dobře a kolbiště díky tomu lehce namrzalo. Naštěstí vždy ráno vysvitlo sluníčko, které písek zase dostalo do potřebné konzistence. I přesto, že se na letošní závod hodně jezdců na poslední chvíli odhlásilo, neboť měli strach z nepříznivých povětrnostních podmínek, nakonec byly jednotlivé soutěže obsazeny velmi slušně.

Equine Sport Center Olomouc, který bude letos hostit mj. i nejdůležitější skokové závody v České republice – Světový pohár J&T Banka CSI3*-W Olomouc. Vrcholnou soutěží třídenního mítinku byl parkur stupně S* s výškou překážek 125 cm. Soutěž se jela na čas, a tak jezdci museli od samého začátku hodně spěchat, pokud chtěli pomýšlet na prvenství. To se vymstilo např. Kateřině Kubrické s Šejlou 1 a Šejnou 1 nebo Janu Zwignerovi s La Corou 1 a Lassi, jež měli pokaždé s oběma svými koňskými svěřenci výborné časy, ale ve všech případech se nevyhnuli jedné chybě. Obsadili tak 12. - 15. řádek výsledkové listiny. Přesně 11 účastníkům se totiž podařilo překonat všechny nástrahy parkuru bez penalizace. Finančně dotovaných bylo celkem 8 pozic, ale všechny je nakonec obsadily jen 4 jezdkyně, což dokazuje velmi stabilní výkony bez ohledu na to, na kterém ze svých koní zrovna sedí. Sedmá a osmá skončila Martina Turzíková s Juditou HF a Radoxem. Zuzana Plundrová s koňmi Lapentti a Benthe se umístila jako čtvrtá a pátá. Největší boj o prvenství pak svedly Denisa Bittnerová s Lenkou Gladišovou. Vedení se v úvodu ujala Denisa Bittnerová s Adélou-S, ale krátce na to ji předběhla s lepším časem Lenka Gladišová s Adamem 4. Ti byli první, kdo pokořil 60s hranici. Jejich čas byl 59, 6s. Denisa Bittnerová ovšem dokázala vhozenou rukavici zvednout a s Vanessou 5 protnula cílovou čáru v čase 57,26 sec. Vše nasvědčovalo tomu, že takový výsledek bude velmi těžké překonat, ale nakonec se to přeci jen podařilo Lence Gladišové s 14letým Irrasem. Na stejné skokové úrovni se v Olomouci závodilo i v sobotu. V tomto případě bezchybní jezdci a koně pokračovali do následného rozeskakování. V něm s náskokem téměř 2 s zvítězil Tomáš Aberl s Athenou 1. V neděli však úspěch již zopakovat nedokázal a v závěrečné soutěži 2x chyboval. Kompletní výsledky najdete na www.escolomouc.cz. Další závody v olomouckém Equine Sport Centru jsou naplánovány na 24. - 26. dubna. Následovat budou 8. - 10. 5. 2015 soutěže zařazené do seriálu Central Europ Jumping Cup, jež budou poslední pořadatelskou prověrkou před hlavním bodem celé závodní sezóny. Tím se stane 11. až 14. 6. 2015 parkurový Světový pohár – J&T Banka CSI3*-W Olomouc.