NEWS & ARTICLES

Jana Merunková: Fundraising mě prostě baví…

ARTICLE BY

Peníze potřebuje každý. Avšak na to, aby neziskové organizace přesvědčily dárce o tom, že své finance vynakládá tím nejlepším způsobem, nestačí pouze dobré jméno, ale hlavně vnitřní přesvědčení o správnosti celé věci. Potvrzuje to i zkušená fundraiserka Jana Merunková, spoluzakladatelka a ředitelka yoruchance o.p.s.

Jaké jsou podle vás klíčové aspekty úspěchu ve fundraisingu?
V oblasti fundraisingu se pohybuji sedmnáct let. Ještě delší mám zkušenosti z podnikání. A mohu říct, že principy úspěchu jsou všude stejné. Člověk musí věřit tomu, co dělá a proč to dělá. Musí zachovávat etické principy v jednání s partnery a musí mít zdravou pracovní morálku. Fundraising je na jednu stranu poslání, protože získávání peněz pro dobročinné účely je ušlechtilá činnost, na druhou stranu je to práce jako každá jiná. A kdo udělá vše potřebné, dosáhne výsledků, které očekával. Ráda říkám, že fundraising je třešinka na dortu obchodních dovedností. Také je to výzva, a to mě baví…

Jak si vybíráte dárce? Poradíte, na co se při výběru zaměřit?
Dárců je hned několik skupin. Každá z nich si vybírá určitou formu a výši podpory. Myslím, že klíčové je rozhodnout se, jestli budeme využívat všechny tyto skupiny, nebo budeme cílit jen některou z nich. Podle toho je potřeba zvolit komunikační prostředky. Jsou organizace, které využívají drobné dárce a zaměřují se na formu veřejných sbírek, pravidelných drobných příspěvků nebo jednorázových drobných darů. Někomu vyhovuje spíše cesta přes firemní podporu a spolupráci s nadacemi. Administrativně nejnáročnější jsou granty z eurofondů a státní příspěvky. Cílem asi každé neziskové organizace je získat podporu klíčového dlouhodobého dárce, který se stane strategickým partnerem. Ať už ale zvolíme kteroukoliv ze skupin, považuji za důležité, abychom si vybírali dárce transparentní, kteří své příjmy získávají legálně, eticky a v souladu s hodnotami vaší organizace.

Prošel fundraising za poslední roky nějakými změnami?
Za sedmnáct let, co se fundraisingu věnuji, jsem viděla několik zásadních změn. Do roku 2000 dárci zejména „upláceli“ své vlastní svědomí, případně více sponzorovali, než darovali. Ti první dali peníze a nechtěli nic moc vědět, natož aby někam přišli. Ty druhé víc než výsledek práce lidí z neziskovky zajímalo, kde budou mít umístěné logo, jak budou vidět. Já tou dobou pracovala s handicapovanými dětmi a bylo velmi složité přesvědčit dárce, aby se chtěli potkat s těmi, které podporují. Měli pocit, že zaplatili a víc bych po nich chtít neměla. Pár let nato, se obecně propíralo téma, že neziskovky fungují jako „pračky na peníze“. Takže se začali lidé víc zajímat o to, jak fungují organizace i uvnitř. Také se více zajímali o účel využití peněz. Poslední velkou změnu vnímám tak od roku 2010. Lidé se začali skutečně věnovat významu společenské odpovědnosti. Dárci se stali skutečnými partnery pro neziskový sektor a společně tak mohou naplňovat jeho smysl.

Co považujete za váš dosavadní největší fundraisingový úspěch?
Myslím, že za největší úspěch mohu považovat to, že někteří dárci podporují projekty, pod kterými je podepsané mé jméno, i více než deset let. S dalšími významnými dárci tuto dlouhodobou historii spolupráce právě budujeme. Vaše jméno je vaše značka a jsem ráda, že pro řadu z nich je mé jméno záruka řádného správcovství. Jedním z mých oblíbených veršů z Bible je Matouš 25:21, kde Pán svému služebníkovi říká: „Správně, služebníku dobrý a věrný, nad málem jsi byl věrný, ustanovím tě nad mnohým.“ A tohle považuji za skutečný úspěch.

Partneři yourchance o.p.s: Nadace DRFG, W.A.G. Payment Solution, NEWTON media


AUTOR ČLÁNKU


Galerie

Medailonek společnosti

YOUR CHANCE
602549310
office@yourchance.cz
Washingtonova 25, Praha

Firemní články

Official Press Release

KDYŽ NEVÍŠ KAM PLOUT, NENÍ TI ŽÁDNÝ VÍTR DOBRÝ

29.1.2015

24. 1. 2015 proběhlo další ze setkání projektu Začni správně, jež se tentokráte neslo v tématickém stylu: “Když nevíš kam plout, není ti žádný vítr dobrý”. Akce proběhla na úžasné palubě Green Yacht za podpory ČSOB.

Official Press Release

JANA MERUNKOVÁ, ODBORNÝ GARANT YOURCHANCE O.P.S.

12.7.2013

Když jsme se setkali, mluvili jsme hlavně o projektu „Začni správně“. Jaká je jeho hlavní myšlenka?

Official Press Release

YOURCHANCE O.P.S. SLAVÍ 3. NAROZENINY

30.8.2013

Když člověk uvažuje o firmě, nebo organizaci, a jejích významných dnech, obvykle si vybaví pojem „výročí založení“. Na fotografii, kterou rozesílaly Gabriela Křivánková a Jana Merunková svým partnerům jménem yourchance o.p.s., bylo ale napsáno: Pozvánka na oslavu 3.

Official Press Release

HEJNO BÍLÝCH VRAN ANEB KDYŽ OPUSTÍTE DĚCÁK: NOVÁ KNIHA OD YOURCHANCE O.P.S.

23.11.2013

Obecně prospěšná společnost yourchance v rámci projektu Začni správně (integrace mladých dospělých, kteří odcházejí z dětských domovů) vydává knihu Hejno bílých vran. Publikace vypráví deset příběhů lidí, kteří prošli dětským domovem, překonali řadu překážek a žijí úspěšný život.

Official Press Release

PORTÁL FINANČNÍ GRAMOTNOST DO ŠKOL VYHLAŠUJE 1. ROČNÍK SOUTĚŽE "ROZPOČTI SI TO!" PRO 1. ST. ZŠ

16.4.2014

Portál Finanční gramotnost do škol, jež provozuje obecně prospěšná společnost yourchance, vyhlásila soutěž „Rozpočti si to!“ pro 1. stupeň základních škol, jež navazuje na úspěšnou loňskou verzi, která byla tehdy určená pro 2. stupeň. 

Official Press Release

MICHAL DUDA – SVOU ŠANCI JSEM VYUŽIL

9.7.2014

Projekt Začni správně společnosti yourchance o.p.s. se zaměřuje na pomoc mladým lidem po odchodu z dětského domova. Zvládnutí startu vlastního samostatného života je klíčovým momentem pro další osud těchto čerstvě dospělých. Požádali jsme o rozhovor Michala Dudu, jednoho z těch, kteří integrační projekt využili. 

Official Press Release

CELONÁRODNÍ OCENĚNÍ BÍLÁ VRÁNA PRO DĚTI Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ A JEJICH ZAMĚSTNAVATELE

12.8.2014

Bílá vrána je celonárodní ocenění, které se uděluje mladým lidem, jež prošli ústavní výchovou. Je to ocenění pro ty, co i přes řadu překážek dokázali vzlétnout a žijí správně. Bílá vrána se však uděluje i zaměstnavatelům, dávajícím těmto mladým lidem šanci.

Official Press Release

POZVÁNKA NA DOBROČINNÝ PLES YOURCHANCE

9.2.2015

Dovolte nám, abychom vás pozvali na jedinečný dobročinný ples yourchance, který se bude konat 10. 3. 2015.

Official Press Release

DOBROČINNÝ PLES YOURCHANCE O.P.S.

26.3.2015

Když naši redakci oslovila společnost yourchance s tím, zda bychom mohli být mediálním partnerem dobročinného plesu, který chystá, rádi jsme souhlasili. Prostředí i plánovaný program slibovaly skvělou zábavu, která navíc přinese prospěch a podporu projektům Začni správně, Finanční gramotnost do škol a Podnikavost.cz.

OVLÁDNĚTE SVÉ FINANCE A VYHRAJTE ZAJÍMAVÉ CENY

13.10.2015

Školní rok je v plném proudu a projekt Finanční gramotnost do škol přichází s 3. ročníkem interaktivní vzdělávací soutěže Rozpočti si to! Soutěž je určena pro žáky 2. stupně základních škol, děti z dětských domovů a nově také pro studenty středních škol.

Křest knihy Hejno bílých vran aneb normálně žít

DOBROČINNÝ PLES YOURCHANCE V SÁLE BOCCACCIO GRAND HOTELU BOHEMIA

13.4.2016

Hostitelkami plesu byly zakladatelky obecně prospěšné společnosti Yourchance, Jana Merunková a Gabriela Křivánková. Program takto slavnostního večera byl
skutečně pestrý. Během večera se mohli hosté zapojit do tiché dražby dárkových předmětů, obrazů a fotografií.

Gabriela Křivánková, Jana Merunková, Petra Vosecká se synem a Lenka Sálová, ředitelka Nadačního fondu Lasvit

OCENĚNÍ BÍLÁ VRÁNA JIŽ POTŘETÍ

28.11.2016

V Břevnovském klášteře proběhlo v říjnu slavnostní vyhlášení 3. ročníku Ocenění Bílá Vrána, které uděluje obecně prospěšná společnost yourchance. Udělování této ceny je součástí partnerského projektu společnosti yourchance a Nadace DRFG Začni správně.

Žofín bude 21. února hostit třetí ročník dobročinného plesu yourchance

20.1.2017

21. února od 19 hodin se bude v pražském Žofíně konat již třetí dobročinný ples yourchance o.p.s. Záštitu nad ním převzal starosta městské části Praha 1, Oldřich Lomecký. Výtěžek z plesu bude věnován ve prospěch projektů Začni správně a Finanční gramotnost do škol.

Zahájení plesu se zhostil taneční pár Michal Kladrubský a Helena Březinová

3. dobročinný ples yourchance podpořil projekty Začni správně a Finanční gramotnost do škol

6.3.2017

Již potřetí uspořádala obecně prospěšná společnost yourchance dobročinný ples. Účastnila se ho řada významných dárců, kteří společnost dlouhodobě podporují, podnikatelé, zástupci médií a kulturní scény. Moderování plesu konaného pod záštitou starosty MČ Praha 1 Ing. Oldřicha Lomeckého se ujal populární český herec a moderátor Jan Čenský.

Šance talentům... yourchance spravuje ArteFond Jiřího Mádla

5.6.2017

Na Den dětí, 1. 6. 2017, byl založen ArteFond Jiřího Mádla. Konto spravuje yourchance o.p.s. Prostředky ArteFondu jsou určené na podporu umělecky nadaných dětí z dětských domovů a pěstounských rodin.

o.p.s. yourchance vytvořila pro Český rozhlas seriál „9 mýtů o financích“

27.7.2017

Seriál „9 mýtů o financích“ reaguje na nejrozšířenější mylné postoje obecně zakořeněné v povědomí veřejnosti. Cílem je upozornit posluchače na to, že se jedná o rozšířené fráze, které se však nezakládají na faktech a mohou člověka podvědomě vést do slepých uliček a k menším či větším omylům při jeho rozhodování o penězích.

Jana Merunková: Fundraising mě prostě baví…

4.10.2017

Peníze potřebuje každý. Avšak na to, aby neziskové organizace přesvědčily dárce o tom, že své finance vynakládá tím nejlepším způsobem, nestačí pouze dobré jméno, ale hlavně vnitřní přesvědčení o správnosti celé věci. Potvrzuje to i zkušená fundraiserka Jana Merunková, spoluzakladatelka a ředitelka yoruchance o.p.s.

Zleva Gabriela Křivánková, spoluzakladatelka yourchance o.p.s. Libuše Houdová, ředitelka dětského domova Vysoká Pec, Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s. a David Macek, výkonný ředitel Nadace DRFG

yourchance o.p.s. předala ocenění Bílá vrána a vyzdvihla úspěchy mladých lidí z dětských domovů

18.10.2017

V malebných prostorách Tereziánského sálu Břevnovského kláštera proběhlo 16. října slavnostní vyhlášení již čtvrtého ročníku ocenění Bílá vrána, které ve třech kategoriích uděluje obecně prospěšná společnost yourchance.

tým Yourchance

Na Žofíně se konal již 4. Dobročinný ples yourchance

5.3.2018

20.2.2018 se v malém sále na Žofíně konal 4. dobročinný ples yourchance. Záštitu nad večerem převzal starosta Prahy 1, Ing. Oldřich Lomecký. Hostitelkami plesu byly už tradičně zakladatelky společnosti Jana Merunková a Gabriela Křivánková.